Catalin Taranu, profesionalni igrač igre GO 5. dana, posjetio našu školu

Autor: Administrator , 23. 5. 2018.

U našoj školi dana 22. 5. 2018.g. Catalin Taranu, profesionalni igrač 5. dana održao je zanimljivo predavanje "Go - igra (bez) granica". Catalin Taranu rođen je 1973. godine u rumunjskom gradu Gura Humurului. U njegovoj pratnji bili su i Zoran Mutabžija, predsjednik Hrvatske Igo udruge i dvostruki prvak Europe: 1967. i 1971. godine, te prof. dr. sc. Damir Medak, dekan Geodetskog fakulteta, tajnik Igo udruge, koji je već jednom posjetio našu školu i također na jako zanimljiv način pokazao učenicima igru go.

Gosp. Catalin kao veliki ljubitelj matematike, sa 16 godina slučajno je naučio igrati go. Kad je imao 23 godine otišao je u Japan i za samo dvije godine postao jedan od rijetkih Europljana koji je dosegao najviši, profesionalni status u najpoznatijoj i najstarijoj školi goa Nihon ki-in, a danas je jedan od najboljih učitelja igre go u Europi.

Gosp. Catalin predavanje je držao na engleskom jeziku,a prisustvovali su učenici od 5. do 8. razreda, kojima je to bio još dodatni izazov. Kroz predavanje učenicima je objasnio pravila igre, ali i smisao igre u kojoj je važno razmišljati. Igra se djeci izuzetno dopala, posebno kada su sami mogli odigrati neke poteze na ploči. Go je ujedno i jedna od najsloženijih misaonih igara po broju mogućih kombinacija (gotovo neograničen broj kombinacija poteza crnih i bijelih kamenčića na kvadratnoj ploči 9x9 ili 19x19), što je čini izuzetno zanimljivom za praćenje.

Go je izmišljena u Kini prije više od 5 000 godina. Prije 1 500 godina igra dolazi u Japan gdje dobiva status uzvišene dvorske vještine. U zemljama Dalekog istoka go je sastavni dio kulture i obrazovnog procesa, a sve je popularnija i u europskim zemljama. U Hrvatsku su igru donijeli časnici Austrougarske mornarice početkom 20. st.

Kako smo na poklon dobili ploče te crne i bijele kamenčiće, go će se igrati i u našoj školi.

Ančica Slaviček, učiteljica matematike