Međunarodni projekt JEZIK GRANICE BRIŠE I POVEZUJE NAS VIŠE

Autor: Snježana Romić, 2. 11. 2019.

Uspješno smo odradili prvu aktivnost – radni dogovor projektnog tima, u sklopu provođenja projekta Jezik granice briše i povezuje nas više. Bili smo gosti partnerskoj školi u Tržišču i dogovorili detalje provedbe projekta.

Prijavom na natječaj Ministarstva znanosti i obrazovanja OŠ Lijepa naša odobreno je 14.425 kn za provođenje međunarodnog projekta Jačanja prekogranične suradnje učenika i učitelja OŠ Lijepa naša i Tržišće iz Republike Slovenije JEZIK GRANICE BRIŠE I POVEZUJE NAS VIŠE.

Cilj projekta je upoznavanje sličnosti u jezičnom izričaju, pronaći jezične različnosti i sličnosti hrvatskog i slovenskog jezika te ih objediniti na engleskom jeziku koji je jezik sporazumijevanja današnjih mladih generacija.

Projektom se povezuje jezik djece Slovenije i Hrvatske koji ima podudarnosti u mnogim riječima te olakšava međusobno sporazumijevanje. Ujedno učenici će tragati za kratkim pričama ili legendama iz svog okružja te upoznavati kulturu i običaje drugih. Legende i priče prikazivat će slikama i tekstovima. Kreativnim radom osmisli će se originalni suvenir.

Od studenoga 2019. do lipnja 2010. godine projekt će se provoditi radom u školama i na 4 susreta:

1. Susret u studenom 2019. u Tuhlju - Etno selo Kumrovec, Veliki Tabor, radionice
  2. Susret u ožujku 2020. u Tržišću -  Grad Sevnica uz radionice za učenike
  3. Video konferencija – veljača, svibanj
  4. Susret u lipnju 2020. u Tuhlju (Dan škole)

Projekt će se provoditi povezivanjem različitih predmeta kroz metode suradničkoga učenja, debate, radionice, istraživanje, metodom pričam ti priču, scenskim prikazima - dramskim igrama kojima će se predstavljati odabrane riječi i legende.

U projekt će biti uključeno 53 učenika iz obje škole partnera te 13 učitelja.