Dan učitelja u Gornjoj Radgoni

Autor: Snježana Romić, 9. 10. 2023.

U petak, 6. listopada veći dio našeg kolektiva zaputio se na stručnu ekskurziju u Gornju Radgonu povodom Svjetskog dana učitelja. Nije to bio prvi susret s ovim slovenskim mjestom na sjevernoj granici s Austrijom jer smo u protekloj godini već imali dva susreta unutar međunarodnog projekta Mašta može svašta – Domišljiji ni meja.

Sunčano jesensko vrijeme i susretljivi domaćini učinili su naš boravak ugodnim i opuštenim, uz puno veselja i međusobne podrške u radu. Hvala radgonskoj osnovnoj školi na ugodnom druženju!

Toplu dobrodošlicu izrazili su nam ravnatelj škole, Dejan Kokol; pomoćnica ravnatelja, Silva Vračko; učitelj likovne kulture, Damijan Sovec i psihologinja Nika Forjanič Huber. Dolaskom u školu i izmjenom iskustva o organizaciji odgojno-obrazovnog rada između dvije škole, obišli smo prostorije škole i malo zavirili u nastavni proces i život škole koja broji preko 600 učenika. Nakon obilaska zaputili smo se u mjesni Muzej Špital koji čuva i priča priču povijesti i nastanka ovog mjesta na rijeci Muri.

Zanimljiva poduzetnička priča skriva se na radgonskom području još od 1852. godine, a to je priča o najpoznatijem slovenskom pjenušcu, radgonskom pjenušcu. Radgonske gorice vrlo uspješno posluju na ovom području, nizajući medalje i priznanja za svoje proizvode. Tamo smo uz stručno vodstvo i opis proizvodnog procesa obišli dio njihovih podruma.