Obilježen Svjetski dan izumitelja

Autor: Administrator , 3. 12. 2019.

Već tradicionalno učenici sedmog razreda i DTM grupe (daroviti, talentirani i motivirani učenici)  zajedno su obilježili  Svjetski dan izumitelja.

Cilj obilježavanja bilo je podsjećanje na velike izume i izumitelje koji su poboljšali naš svakodnevni ljudski život kao i poziv učenicima da kroz kreativni rad daju svoj doprinos razvoju kvalitetnije ljudske budućnosti.

Učenici su se kroz mali kviz znanja prisjetili izuma i dostignuća najboljih hrvatskih izumitelja, a tema kojoj su posebno posvetili pažnju bila je razvoj automobilizma kroz povijest, od konstrukcija motora sa unutrašnjim izgaranjem do električnih automobila budućnosti.

Učitelj Fizike pojasnio je na primjerima princip rada četverotaktnog otto-motora i ispričao priču o Carlu Benzu i podršci njegove supruge Berte u konstrukciji prvog automobila čime je započeo razvoj suvremene automobilske industrije.

Ukratko o Carlu Benzu, Berthi Benz i prvom automobilu.

Carl Benz bio je njemački konstruktor, rođen 25. XI. 1844. u Mühlburgu u Njemačkoj, školovan je na Politehničkom sveučilištu Karlsruhe kao izvrstan student. Kao jedan od najvećih izumitelja u povijest ulazi sa konstrukcijom prvog automobila (1886.). Bila je to motorna „kočija“ s tri kotača, koja je pokretana 4-taktnim (Otto) motorom snage 0,8 KS i koja je postizala brzinu od 16 km/h. Za uspjeh i budućnost ovog projekta, osporavanog od mnogih, zaslužna je njegova supruga Bertha koja je sa ovim vozilom 5. VIII. 1888., i svoja dva sina, prošla put od 106 km, od Pforzheima do Mannheima, u posjet majci. Time je uklonjena početna sumnja o ideji vozila pokretanog motorom s unutarnjim izgaranjem te nakon pozitivnih novinskih članaka, pokrenula lavinu narudžbi. Da bi ovaj projekt uspio Carl Benz je napravio niz poboljšanja (rasplinjač, svjećice, hladnjak, mjenjač...) na motoru, da bi se mogao koristiti za pogon vozila.

Umro je  4. IV. 1929. u Ladenburgu.

Kroz kratke obrazovne filmove učenicima se prikazala uloga i značenje obitelji Benz.

Pozivamo sve zainteresirane da ih pogledaju na poveznicama:

https://www.youtube.com/watch?v=EvZYh7epfyU  … kako je prvi automobil izašao u javnost

https://www.youtube.com/watch?v=vsGrFYD5Nfs  … prva vožnja Berthe Benz sa njena dva sina

(5. VIII. 1888.)

Učitelj Fizike Nikica Orač, prof.

i voditeljica učeničke DTM skupine Natalija Knezić-Medvedec, prof.