Svjetski dan osoba s Downovim sindromom

Autor: Administrator , 22. 3. 2024.

Osim što je prvi dan proljeća, 21. ožujak je ujedno i dan kada se obilježava Svjetski dan osoba s Down sindromom. Down sindrom je najčešći genetski poremećaj koji nastaje zbog viška jednog kromosoma. Samo ime potječe od engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je 1866. godine prvi opisao sindrom, odnosno, čak 100 godina prije nego je pronađen uzrok.

Obilježavanjem Svjetskog dana osoba s Down sindromom nastojimo podići svijest o sindromu Down i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba sa sindromom Down.

Obilježili smo ovaj dan nošenjem šarenih čarapa različitih parova i razgovorom o sindromu Down.