Podrška osobama oboljelim od Downovog sindroma.

Autor: Snježana Romić, 23. 3. 2022.

Downov sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška. Nastaje u trenutku začeća i nije ga moguće izmijeniti niti ga liječiti.

Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta te im je cijeli život potrebna tuđa njega i pomoć.

Datum 21.3. izabran je kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma, a nošenjem šarenih čarapa progovaramo o izazovima s kojima se susreću osobe s Down sindromom  te im pružamo podršku kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

Mnoge internetske stranice za podršku osobama s Downovim sindromom sugeriraju kako kromosomi izgledaju kao čarape, čime se rađa ideja o globalnoj #LotsOfSocks kampanji kao podrška osobama oboljelim od Downovog sindroma.