Dan kruha

Autor: Snježana Romić, 16. 10. 2020.

Danas je Svjetski dan hrane, a mi obilježavamo i Dan kruha.

Ove godine svatko u svom razrednom odjelu razgovara o kruhu i važnosti hrane.

Grupa izvannastavne aktivnosti Kreativni kutić uredila je kutić u školi koji dočarava raskoš jeseni i plodova koje nam donosi.

Hrana je osnovna ljudska potreba i pravo – svi je trebamo kako bismo preživjeli! Računa se da je u 2019. godini svijet brojio 7,6 milijardi stanovnika, a predviđa se da će do 2050. godine, populacija narasti do 10 milijardi. Trenutno se proizvodi dovoljno hrane za svjetske potrebe, no ipak više od 2 milijarde ljudi nemaju stalni pristup do dovoljno sigurnih i hranjivih namirnica.

Jeste li znali?

• 80% svjetske hrane proizvedeno je na obiteljskim farmama i postoji više od 600 milijuna farmi diljem svijeta
  • Klimatske promjene uzrokuju rast temperatura i ekstremne vremenske neprilike poput poplava i oluja. Ovo utječe na žetvu poljoprivrednika, aktivnosti u lancu hrane djelatnika i dovodi do povećanja biljnih štetnika koji oštećuju usjeve.
  • Uzgoj različitih vrsta namirnica doprinosi prirodnim resursima u našem okruženju i osigurava benefite za našu prehranu.
  • Većina svjetskog siromaštva i nesigurne hrane živi u ruralnim područjima, a najsiromašnije su obitelji farmera. Uz nedostatak dostupnosti financijskih usluga i tehnologija, teško je razbiti krug siromaštva
  • Iako žene predstavljaju više od polovice radne snage na farmama, one imaju tek 15% vlasništva nad zemljištem.
  • Više od 3 milijarde ljudi na svijetu nemaju pristup internetu. Pristup tehnologijama može pomoći farmerima i radnicima u sektoru hrane da proizvode i zarađuju više.

ZAJEDNO potaknimo svijest

o važnosti prehrane te smanjenju siromaštva i gladi u svijetu!