OBAVIJEST HŽ putnički promet

Autor: Snježana Romić, 12. 2. 2023.

„Od 9. veljače 2023. godine zbog lošeg stanja gornjeg ustroja pruge uvode se lagane vožnje od 20 km/h između kolodvora Zabok i Sveti Križ Začretje te Sveti Križ Začretje i Krapina.

Kako bi održao propisani vozni red s minimalnim kašnjenjima, HŽPP privremeno uvodi zamjenski autobusni prijevoz na relaciji Krapina – Zabok – Krapina od 13. veljače 2023. godine. Zamjenski autobusni prijevoz uvodi se umjesto svih vlakova koji su propisani voznim redom na relaciji Krapina – Zabok (13 vlakova), odnosno Zabok – Krapina (13 vlakova).

Autobusi će voziti do stupanja na snagu nove organizacije prometa koju izrađuju stručne službe HŽPP-a i HŽ Infrastrukture.

Lagane vožnje produljuju vremena prometovanja putničkih vlakova za najmanje 16 minuta u jednom smjeru i trajat će do opoziva. Produljena vozna vremena rezultiraju kašnjenjima koja onemogućuju redovno odvijanje tehnološkog procesa rada, poštivanje voznog reda i ostvarivanje veza u kolodvoru Zabok u smjeru Zaprešića i Zagreba te u smjeru Varaždina.

Na navedenoj relaciji većinu putnika čine radnici, studenti i učenici koji svakodnevno putuju vlakom na posao, odnosno u obrazovne ustanove koristeći pri tom mjesečne karte. Gubitak veza u Zaboku i svakodnevna kašnjenja uzrokuju nezadovoljstvo putnika i lokalne zajednice. Prosječna kašnjenja 9. i 10. veljače 2023. iznosila su između 20 i 40 minuta.

Novom privremenom organizacijom omogućit će se odvijanje tehnološkog procesa rada, dok će se putnicima omogućiti dolazak na odredišta prema važećem voznom redu te ostvarivanje redovnih veza prema Zagrebu i Varaždinu. Na relaciji Krapina – Đurmanec – Hromec – Krapina i dalje voziti vlakovi sukladno voznom redu“.