Četvrtaši u Školi u prirodi

Autor: Administrator , 24. 5. 2023.

Napokon je došao taj dan! 9. svibnja rano ujutro u 5, 45 krenuli smo autobusom prema moru. Neki od nas su odmah zaspali jer su još bili umorni, a neki su razgovarali o tome kako će nam biti u Školi u prirodi. Uskoro smo stigli u Jurandvor na otoku Krku i u crkvicu svete Lucije gdje smo vidjeli Bašćansku ploču o kojoj nam je voditeljica ispričala mnoge zanimljivosti. Saznali smo da se izvorna Bašćanska ploča čuva u Zagrebu, a da je ovdje njena vjerna kopija. Zatim smo plovili trajektom sa otoka Cresa na otok Lošinj. Smjestili smo se u Lječilište Veli Lošinj i otišli u večernju šetnju tijekom koje smo upoznali mjesto. Drugi dan posjetili smo Mali Lošinj - Muzej Apoksiomena i Miomirisni vrt. Naučili smo da je antički brončani kip Apoksiomena bio 2 000 godina u moru kraj Lošinja prije nego što je pronađen, a u vrtu smo ubrali mediteranske biljke i izradili svoje herbarije. Isti dan brodom smo putovali do otoka Suska, našeg pješčanog otoka. Neki od nas na otoku su se i okupali. To popodne do Lošinja nas je vratio brzi katamaran. Posljednji dan našeg putovanja posjetili smo Lošinjski edukacijski centar o moru gdje smo slušali priču o dupinima u Jadranskom moru. Znate li da dupin nikada ne spava u potpunosti, već polovicom glave promatra oko sebe, a drugom polovicom glave uronjenom u vodu spava?! Nakon razgleda lošinjske Kule i fotografiranja Velog Lošinja s njezina vrha, uputili smo se kućama. Na povratku smo opet stali na otoku Krku kako bismo posjetili špilju Biserujku. Tamo smo iznenadili voditeljicu jer smo, već vidno umorni, zapamtili sve što nam je pričala o špiljskim endemima, stalagmitima i stalaktitima. Ovo trodnevno putovanje na kojem su nas pratile pedagoginja Natalija, učiteljica Ana i voditelj putovanja g. Melkić ostat će nam u najljepšem sjećanju!

učenici 4. razreda i učiteljica Ana Šuper