Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Administrator , 31. 1. 2024.

U petak, 26. siječnja, u školi smo obilježili Dan sjećanja na holokaust. Taj se međunarodni dan obilježava 27. siječnja svake godine. Toga su dana, 1945. godine, u završnim fazama Drugoga svjetskog rata, sovjetski vojnici ušli u nacistički logor Auschwitz te oslobodili preostale žive logoraše. U kratkome izlaganju, učenice osmog razreda, Viktorija i Gabriela, okupljene su učenike predmetne nastave upoznale s pojmom holokausta i genocida. Ukratko su objasnile političke i ideološke okolnosti tog strašnog događaja. Na primjerima preživjelih zatočenika, učenicima su približile sve strahote kojima su u to doba bili izloženi europski Židovi. Pročitale su prisutnima i nekoliko ulomaka iz Dnevnika Anne Frank. Edukacijom o holokaustu nastojimo spriječiti svaku vrstu nasilja nad čovjekom te poticati razumijevanje i toleranciju.

Lucija Šćuric