Škola bez nasilja

Autor: Nenad Sušec, 2. 2. 2011.

Na sjednici Učiteljskog vijeća održanoj u utorak  18.01.2011.  s početkom u 14,00 sati gostovala je gđa. Jasenka Pregrad, ugledna profesorica psihologije, jedna od suatorica UNICEF-ovog programa «Stop nasilju među djecom»

Gđa. Pregrad je održala predavanje «Kako voditi razgovor s roditeljima djece koja trpe i koja su nasilna» uz aktivno sudjelovanje učitelja i stručnih suradnika.. Gđa.  Pregrad naglasila je  da svojim dolaskom želi dati podršku nastojanjima naše škole u borbi protiv nasilja: «Kad škola od 2004. godine radi  na prevenciji nasilja, onda ne mogu reći «ne» vašem pozivu

U nastavku gđa. Pregrad napomenula je kako je vrlo važno da škola definira svoje vrijednosti, pravila, i posljedice. S roditeljima učenika treba uspostaviti odnos ravnopravnog dostojanstva. Taj odnos podrazumijeva suradnju s roditeljima  na način da škola uvažava misli, osjećaje, želje i očekivanja roditelja, a da pritom sačuva svoje vrijednosti.

Ravnateljica gđa. Natalija Knezić-Medvedec zahvalila je gđi. Pregrad na gostovanju, te je naglasila kako će škola maksimalno nastojati iskoristiti znanja o komunikaciji s roditeljima usvojenima na održanom predavanju.

Nakon sjednice Učiteljskog vijeća održan je roditeljski sastanak na kojem je gđa. Pregrad održala predavanje «Kako prepoznati da je dijete zlostavljano».

Ugledna gošća istaknula je kako je bitno da svako nasilje dijete prijavi roditelju, a roditelji nasilje prijave školi, s ciljem da se nasilje odmah zaustavi. S djecom treba raditi na izgradnji socijalnih vještina, uz konstantno naglašavanje opće prihvaćenih pozitivnih vrijednosti.