U „Kući eksperimenata“

Autor: Administrator , 31. 1. 2017.

Protekle srijede učenici 3. i 4. razreda tuheljske osnovne škole u pratnji pedagoginje Natalije Knezić-Medvedec i knjižničara Davora Žažara posjetili su  „Hišku eksperimentov“, održane u OŠ Bistrica ob Sotli. Kuća eksperimenata je prvi slovenski centar znanosti sa sjedištem u Ljubljani,  a protekle  srijede gostovao je u susjednoj Bistrici ob Sotli te svoja vrata otvorio i učenicima iz kumrovečke i tuheljske osnovne škole.

U dvije učionice domaćini su pripremili 60 interaktivnih pokusa zanimljivih i velkima i malima, u kojima su se učenici s velikim zanimanjem okušali. Pokusi, uglavnom vezani uz fiziku i kemiju u potpunosti su prilagođeni dječjem uzrastu, tako da ih učenici mogu i sami izvoditi, a k tome su još zabavni i duhoviti. Test ravnoteže, slušanje vlastite frekvencije, igre sa lopticama u zračnoj struji, kako umnoziti sebe u tisuću primjeraka, neki su od pokusa u kojima su se okušali i naši učenici.

Ravnatelj OŠ Bistrice ob Sotli Bogomir Marčinković upoznao je svoje goste iz Zagorja sa školom, koja je između ostalih brojnih priznanja prošle godine osvojila i laskavu titulu najuspješnije škole u Republici Sloveniji. Naši učenici su sa zanimanjem pratili pokuse koji na popularan način nastoje približiti znanost te ih motivirati na istraživački rad.

Davor Žažar