3. REGIONALNI SUSRET MREŽE ŠKOLA BEZ NASILJA

Autor: Nenad Sušec, 11. 5. 2011.

Projekt UNICEF-a   Mreže škola bez nasilja okuplja osnovne i srednje škole koje su uspješno završile Program za sigurno i poticajno okuženje u školama.

Ovogodišnji 3. regionalni susret održao se 20. travnja u Osnovnoj školi Lijepa naša u Tuhlju.

Susretom je obuhvaćeno 11 škola Krapinsko-zagorske , 13 škola Varaždinske i 13 škola Međimurske županije,na  kojem su se okupili predstavnici učenika, učitelja, stručnih suradnika i ravnatelja.

Skup  su iz ureda UNICEF-a pratile Josipa Grgas, Gorana Dojčinović te članica regionalnog ureda u Ženevi Lely Djuhari.

U uvodnom dijelu goste su pozdravili , u ime Krapinsko-zagorske županije , zamjenica župana Sonja Borovčak te u ime Općine Tuhelj, zamjenik načelnika Darko Medvedec, naglašavajući važnost programa u prevenciji nasilja.

Ravnateljica škole Natalija Knezić-Medvedec u svom obraćanju podsjetila je na prošlost školstva u Tuhlju, uspjehe učenika na natjecanjima te se osvrnula na kontinuitet provođenja Programa.

Naša škola Program za sigurno i poticajno okruženje  provodi još od 2004. godine, a prošle godine potvrdila je i obnovila svoj status.

Skupu se obratila i Goranka Štefanić, ravnateljica Osnovne škole Antuna  i Ivana Kukuljevića iz Varaždinskih Toplica, koja je nazočne upoznala s činjenicom da veliku podršku za održavanje Programa imaju od svog osnivača,Varaždinske županije, koja je preuzela obvezu financiranja Programa. Pozvala je i ostale osnivače te jedinice lokalne samouprave da slijede njihov primjer.

Kajkavska družina škole s izvedbom forum kazališta  u kojoj je bila obrađena tema vršnjačkog nasilja, otvorila je stručni dio skupa.Voditeljica družine,  Pavica Iveković, zajedno kroz komunikaciju s publikom, pokušala je pronaći uzroke problema te pozivala  djecu , učitelje i stručne suradnike da kroz glumu pronađu moguća rješenja problema.

Stručni dio skupa, obuhvaćao je radionice za djecu i odrasle na kojima su se obrađivale  teme  Elektroničkog zlostavljanja, Uloga  vršnjaka pomagača te Važnost nastavljanja mreže.

Osim važnosti razmjene iskustva, skup je doprinio unapređenju daljnjeg rada čime će se u školama još kvalitetnije  raditi na prevenciji svih oblika nasilja i zlostavljanja.