> Radionice
Radionice

Međunarodni dan sjećanja na Holokaust

Autor: Administrator , 8. 2. 2016.

Dan sjećanja na holokaust i sprečavanje zločina protiv čovječnosti obilježen je 27. siječnja. Tog dana 1945. Crvena armija oslobodila je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj.

Brojni nedužni ljudi, civili, svih dobnih skupina i brojnih nacija,  ondje su provodili posljednje trenutke svojega života nadajući se životu  izvan žice. Njihovu ljudsku sliku permanentno su kvarile spodobe uštogljene u stroge nacističke uniforme, nastojeći im iz dana u dan, mehanički i beskompromisno, ucijepiti osjećaj bezvrijednosti i smetnje, tiranije i agresije.

Na satovima povijesti i u sklopu izbornog predmeta Građanskog odgoja i obrazovanja prisjetili smo se trenutaka posrtaja humanih, općeljudskih vrijednosti činom pohlepe i gramzljivosti pojedinaca koji su sebe smatrali „nadljudima“ i“ herojima čovječanstva“ uzimajući si pravo likvidirati svakog onoga koji se nije uklapao u krute okvire njihovog doživljaja stvarnosti.

“Samo srcem čovjek može vidjeti istinu, bitno je očima nevidljivo.”

iz knjige Mali princ